Imatran Urheilijoiden Juho Venäläinen oli nopein piirinmestaruuskisojen 200 metrillä – Kaikkiaan IU:lle napsahti eri sarjoista kahdeksan voittoa

Nuorten avoimet piirinmestaruuskisat toimivat ensi vuoden nuorten SM-kisojen esikilpailuna.

Karhumäen urheilukentällä pidettiin torstaina 9–17-vuotiaiden avoimet yleisurheilun piirinmestaruuskisat. Kilpailu toimi edellispäivän Inkeri-kisojen tapaan esikilpailuna Imatralla ensi vuonna järjestettäville 14–15-vuotiaiden SM-kisoille.

Imatran Urheilijoiden kilpailijat pärjäsivät kotikisoissaan varsin mallikkaasti. Kaikkiaan IU:lle napsahti kilpailujen eri sarjoista yhteensä kahdeksan voittoa.

17-vuotiaiden miesten 200 metrin kisassa voiton nappasi IU:n Juho Venäläinen, joka kellotti ajan 22,95. 17-vuotiaiden naisten samassa lajissa voitto meni niin ikään IU:lle Venla Savolaisen juostessa voittoon ajalla 27,42.

17-vuotiaiden naisten moukarissa ykkössijan otti IU:n Veera Vallin tuloksella 24,44. Jesper Vallin oli puolestaan nopein 13-vuotiaiden poikien 200 metrillä ajalla 27,82.

15-vuotiaiden poikien aitakisassa parasta vauhtia piti IU:n Miska Anttonen kellottaen ajan 17,44. Pojat 11 vuotta ikäluokan 60 metrin aitajuoksun vei nimiinsä Santtu Nieminen ajalla 13,74.

Emma Moilanen hyppäsi 15-vuotiaiden tyttöjen seipäässä voittoon tuloksella 305. Martin Kullberg taas vei 13-vuotiaiden poikien kolmiloikan voiton hyppäämällä tuloksen 10,05.

Tulokset

9–17-vuotiaiden avoimet piirinmestaruuskilpailut 7.7.2022

P9 60m aidat (+1,2) 1) Emil Puhakka KarhKa 12,75, 2) Joel Savinen LappUM 14,04, 3) Manu Mahlavuori LappUM 14,15, 4) Vilppo Hyppönen ImU 15,11.

P9 Korkeus 1) Manu Mahlavuori LappUM 90.

P9 Keihäs 1) Emil Puhakka KarhKa 13,26, 2) Roope Tarkiainen LappUM 12,02, 3) Manu Mahlavuori LappUM 11,95, 4) Joel Savinen LappUM 11,52, 5) Martti Uosukainen ImU 10,59.

T9 60m aidat (+0,6) 1) Aino Kaasinen LappUM 12,83, 2) Pihla Vainikka JoutsKu 13,01, 3) Aada Reponen LappUM 13,94, 4) Linda Hänninen LappUM 14,21, 5) Alisa Kyckling ImU 14,41, 6) Saimi Perälä LappUM 15,04, 7) Kiia Korkealaakso LappUM 15,06, 8) Hilda Valkeapää LappUM 15,47.

T9 Korkeus 1) Aino Kaasinen LappUM 90.

T9 Keihäs 1) Aada Reponen LappUM 10,28, 2) Aino Kaasinen LappUM 9,48, 3) Alisa Kyckling ImU 9,09, 4) Hilda Valkeapää LappUM 8,33, 5) Pihla Vainikka JoutsKu 8,25.

P11 150m (+0,1) 1) Heppu Iitiä LappUM 25,16, 2) Santtu Nieminen ImU 26,42.

P11 60m aidat (+1,2) 1) Santtu Nieminen ImU 13,74.

T11 150m 1) Edla Valkeapää LappUM 22,64, 2) Juliette Kaplas LappUM 22,70, 3) Verna Koivula LappUM 24,21, 4) Aada Korkealaakso LappUM 24,32, 5) Ada Puhakka KarhKa 24,84, 6) Alisa Ikäheimonen LappUM 25,20, 7) Olivia Karhunen LappUM 25,75, 8) Iida Mikkola LappUM 25,76, 9) Lela Hänninen LappUM 25,87, 10) Pihla Parkkonen LappUM 26,93

Erä 1 (+1,4) 1) Edla Valkeapää LappUM 22,64, 2) Juliette Kaplas LappUM 22,70, 3) Verna Koivula LappUM 24,21, 4) Aada Korkealaakso LappUM 24,32, 5) Alisa Ikäheimonen LappUM 25,20, 6) Iida Mikkola LappUM 25,76.

Erä 2 (+0,1) 1) Ada Puhakka KarhKa 24,84, 2) Olivia Karhunen LappUM 25,75, 3) Lela Hänninen LappUM 25,87, 4) Pihla Parkkonen LappUM 26,93.

T11 60m aidat 1) Edla Valkeapää LappUM 11,36, 2) Juliette Kaplas LappUM 11,42, 3) Aino Kopsa LappUM 11,44, 4) Verna Koivula LappUM 12,14, 5) Olivia Karhunen LappUM 12,24, 6) Ilona Heimala LappUM 12,65, 7) Alisa Ikäheimonen LappUM 12,69, 8) Aada Korkealaakso LappUM 13,16, 9) Iida Mikkola LappUM 13,58, 10) Tyrsky Lehto LappUM 14,51, 11) Pihla Parkkonen LappUM 14,71.

Erä 1 (-1,2) 1) Aino Kopsa LappUM 11,44, 2) Verna Koivula LappUM 12,14, 3) Olivia Karhunen LappUM 12,24, 4) Ilona Heimala LappUM 12,65, 5) Tyrsky Lehto LappUM 14,51, 6) Pihla Parkkonen LappUM 14,71.

Erä 2 (-0,5) 1) Edla Valkeapää LappUM 11,36, 2) Juliette Kaplas LappUM 11,42, 3) Alisa Ikäheimonen LappUM 12,69, 4) Aada Korkealaakso LappUM 13,16, 5) Iida Mikkola LappUM 13,58.

T11 Korkeus 1) Aino Kopsa LappUM 127, 2) Juliette Kaplas LappUM 120, 3) Alisa Sund ImU 112, 4) Alisa Ikäheimonen LappUM 106, Pihla Parkkonen LappUM.

T11 Kolmiloikka 1) Edla Valkeapää LappUM 9,30, 2) Juliette Kaplas LappUM 8,14, 3) Ada Puhakka KarhKa 7,76, 4) Alisa Sund ImU 7,73, 5) Olivia Karhunen LappUM 7,32, 6) Pihla Parkkonen LappUM 6,95.

T11 Keihäs 1) Olivia Karhunen LappUM 22,50, 2) Venla Mattinen JoutsKu 18,95, 3) Verna Koivula LappUM 14,35, 4) Lela Hänninen LappUM 14,30, 5) Pihla Parkkonen LappUM 11,80, 6) Ilona Heimala LappUM 11,39, 7) Tyrsky Lehto LappUM 9,49.

T13 200m 1) Salla Tarkiainen LappUM 29,03, 2) Amanda Aakko LappUM 29,19, 3) Fanni Pesonen ImU 29,91, 4) Helmi Koivisto ImU 30,04, 5) Alisa Helkilinna LappUM 30,48, 6) Saana Reponen ImU 30,87, 7) Neela Hänninen LappUM 31,07, 8) Aurora Ikäheimonen LappUM 33,47, 9) Ella Kääriäinen LappUM 33,62, 10) Milla Kosunen LappUM 35,04, 11) Helmi Kääriäinen LappUM 37,29

Erä 1 (+0,0) 1) Salla Tarkiainen LappUM 29,03, 2) Fanni Pesonen ImU 29,91, 3) Neela Hänninen LappUM 31,07, 4) Aurora Ikäheimonen LappUM 33,47, 5) Milla Kosunen LappUM 35,04.

Erä 2 (+1,0) 1) Amanda Aakko LappUM 29,19, 2) Helmi Koivisto ImU 30,04, 3) Alisa Helkilinna LappUM 30,48, 4) Saana Reponen ImU 30,87, 5) Ella Kääriäinen LappUM 33,62, 6) Helmi Kääriäinen LappUM 37,29.

T13 60m aidat (+1,7) 1) Salla Tarkiainen LappUM 10,28, 2) Neela Hänninen LappUM 10,34, 3) Alisa Helkilinna LappUM 10,69, 4) Elsa Napari LappUM 11,75, 5) Meiju Alhola OrimJy 12,29.

T13 Seiväs 1) Sonja Lahti KarhKa 265, 2) Ada Puhakka KarhKa 205, 3) Mette-Maria Kotilainen LappUM 190, 4) Rebecca Raijas ImU 170, 4) Saana Reponen ImU 170, Vieno Väistö ImU.

T13 Kolmiloikka 1) Amanda Aakko LappUM 10,15, 2) Sonja Lahti KarhKa 9,91, 3) Neela Hänninen LappUM 9,36, 4) Alisa Helkilinna LappUM 9,04, 5) Elsa Napari LappUM 9,04, 6) Salla Tarkiainen LappUM 8,61, 7) Lola Hänninen LappUM 8,06, 8) Vieno Väistö ImU 7,98, 9) Aurora Ikäheimonen LappUM 7,96, 10) Meiju Alhola OrimJy 7,69.

T13 Moukari 1) Ada Niemeläinen KarhU 28,45, 2) Saana Aronpuro LappUM 27,84, 3) Meiju Alhola OrimJy 21,92, 4) Vieno Väistö ImU 18,01.

T13 Keihäs 1) Saana Aronpuro LappUM 24,62, 2) Lola Hänninen LappUM 15,62, 3) Aurora Ikäheimonen LappUM 13,32, 4) Milla Kosunen LappUM 12,23.

P13 200m (+0,5) 1) Jesper Vallin ImU 27,82, 2) Martin Kullberg ImU 29,05, 3) Sisu Perälä LappUM 30,72, 4) Lenni Ruti LappUM 30,84, 5) Aki Korhonen ImU 34,06, 6) Tiitus Karvonen LappUM 34,28.

P13 60m aidat (+1,6) 1) Sisu Perälä LappUM 10,79, 2) Lenni Ruti LappUM 11,13, 3) Tiitus Karvonen LappUM 12,94.

P13 Seiväs 1) Sisu Perälä LappUM 225.

P13 Kolmiloikka 1) Martin Kullberg ImU 10,05.

P13 Moukari 1) Marlo Tuhkanen PyhäsU 24,32.

P13 Keihäs 1) Marlo Tuhkanen PyhäsU 34,04, 2) Lenni Ruti LappUM 25,16, 3) Tiitus Karvonen LappUM 18,22, 4) Aki Korhonen ImU 16,80, 5) Unto Ojalainen ImU 14,52.

T15 300m (NM) 1) Sara Kyllönen LappUM 43,64, 2) Kiira Karttunen ImU 44,86, 3) Emma Moilanen ImU 44,86, 4) Veera Heinonen LappUM 46,95, 5) Venla Puhakka ImU 48,20, 6) Matilda Hatakka ImU 48,47, 7) Helmi Kaipia LappUM 50,09.

T15 80m aidat (+1,8) 1) Sara Kyllönen LappUM 12,19, Veera Heinonen LappUM DNF.

T15 Seiväs 1) Emma Moilanen ImU 305, Essi Nurmela SavonlRie 325, Tuuli Saraniemi LieksU 305, Roosa Rissanen SavonlRie NH.

T15 Kolmiloikka 1) Marika-Anneli Ruotsi KarhKa 10,13, 2) Anni Olli KarhKa 10,13, 3) Sara Ehrnrooth SavonlRie 9,80, 4) Iiris Laaksonen KarhKa 9,77.

T15 Kuula 1) Sara Ehrnrooth SavonlRie 11,47, 2) Veera Pöyry LahdA 10,67, 3) Julia Montonen ImU 9,24, 4) Silja Aronpuro LappUM 8,97, 5) Moona Tamminen ImU 7,08.

T15 Moukari 1) Veera Pöyry LahdA 41,72.

P15 300m (NM) 1) Perttu Aakko LappUM 38,43, 2) Mikael Venäläinen ImU 45,24, 3) Topi Kopsa LappUM 47,16.

P15 100m aidat (+1,0) 1) Miska Anttonen ImU 17,44, 2) Topi Kopsa LappUM 19,19.

P15 Kolmiloikka 1) Tiitus Qvintus LappUM 9,85.

N17 200m (+1,1) 1) Venla Savolainen ImU 27,42, 2) Miisa Reponen ImU 28,10, 3) Iines Peltonen LappUM 28,60, 4) Katja Honkanen LappUM 29,57, 5) Sofia Inkinen LappUM 31,28.

N17 Kolmiloikka 1) Anne-Karin Kilkki LappUM 10,76, 2) Essi Niinimäki LappUM 10,09, 3) Oona Moisio TampPy 9,95, 4) Sofia Inkinen LappUM 9,07.

N17 Moukari 1) Veera Vallin ImU 24,44, 2) Senja Ojalainen ImU 17,87.

M17 200m (+1,1) 1) Juho Venäläinen ImU 22,95, 2) Aatu Pohjonen LappUM 24,24, 3) Saku Koukku LappUM 25,37, 4) Eeli Valtonen ImU 25,85.

M17 Moukari 1) Akseli Kinnunen YlämPy 42,38.

Etusivulla nyt

Luetuimmat

Palvelut

Ruokapaikka