Imatran Urheilijoiden tytöt kovassa vauhdissa kotikentän pm-viesteissä – IU otti seitsemän viestikultaa juniorien sarjoissa

17-vuotiaiden tyttöjen 4x100 metrin viestissä IU:n nelikko Venla Savolainen, Meeri Riiali, Aino Venäläinen ja Nelli Anttonen pysäytti kellon aikaan 48,35.

Imatran Urheilijoiden Nelli Anttonen, Meeri Riiali ja Aino Venäläinen olivat voittamassa 17-vuotiaiden tyttöjen pm-kultaa 4x100 metrin viestissä. Mirja Mikkilä

Jarmo Hämäläinen

Imatran Urheilijoiden viestijoukkueet ottivat seitsemän piirinmestaruutta Karhumäen urheilukentällä järjestetyissä yleisurheilun Etelä-Karjalan piirinmestaruusviesteissä.

17-vuotiaiden tyttöjen 4x100 metrin viestissä IU:n nelikko Venla Savolainen, Meeri Riiali, Aino Venäläinen, Nelli Anttonen pysäytti kellon aikaan 48,35. Lappeenrannan Urheilu-Miesten joukkue jäi selvästi kakkoseksi ajalla 51,72.

Neljä vuotta nuorempien sarjassa IU:n nelikko Matilda Hatakka, Emma Könönen, Helmi Koivisto, Kiira Karttunen juoksi kovan voittoajan 55,70. LUM:n ykkösjoukkue tuli toiseksi yli kaksi sekuntia hävinneenä ajalla 57,35.

15-vuotiaiden tyttöjen 4x100 metrin viestin LUM voitti ajalla 52,63. IU oli toinen joukkueella Erika Pellinen, Emma Moilanen, Miisa Reponen, Siiri Väyrynen.

Imatran Urheilijat voitti myös 13-vuotiaiden poikien 4x100 metrin viestin joukkueella Miska Anttonen, Mikael Venäläinen, Unto Ojalainen, Jesper Vallin. Tiukassa kisassa IU:n voittoaika oli 1.01,51.

Imatran Urheilijat voitti myös 11-vuotiaiden tyttöjen 4x50 metrin viestin, 13-vuotiaiden poikien 4x600 metrin viestin sekä 17-vuotiaiden poikien 4x100 metrin viestin. 17-vuotiaiden poikien kisassa ei ollut muita joukkueita.

Tuloksia:

Piirinmestaruusviestit 9–17 v ja M/N kuula ja kiekkokisa

Ukonniemen urheilukenttä, Imatra 21.8.2021

Imatran Urheilijat

M Kuula 1) Panu Tirkkonen KeitKu 16,86, 2) Eero Virtanen ImU 15,11, 3) Jouni Hytti LappUM 12,13.

M Kiekko 1) Eero Virtanen ImU 45,78, 2) Jouni Hytti LappUM 41,22.

N Kuula 1) Tiia Tirkkonen KeitKu 12,06, Henna Sallinen SavonlRie NM.

N Kiekko 1) Taija Tirkkonen KeitKu 45,84, 2) Tiia Tirkkonen KeitKu 40,87.

T9 4x400m viesti 1) Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Alisa Ikäheimonen, Olivia Karhunen, Pihla Parkkonen, Aada Reponen) 5.53,14.

MIXED T/P9 8x40m viesti 1) Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Manu Mahlavuori, Aino Kaasinen, Joel Savinen, Alisa Ikäheimonen, Veikko Broman, Olivia Karhunen, Jaroslav Ryanzhin, Pihla Parkkonen) 59,26.

P9 4x400m viesti 1) Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Joel Savinen, Veikko Broman, Patrick Simut, Jaroslav Ryanzhin) 5.51,41.

P11 4x50m viesti 1) Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Sisu Perälä, Heppu Iitiä, Tatu Valtonen, Jasu Olkku) 32,73.

P11 4x600m viesti 1) Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Sisu Perälä, Heppu Iitiä, Tatu Valtonen, Aleksei Agasiev) 10.04,84.

T11 4x50m viesti 1) Imatran Urheilijat 1 (Minttu Pellinen, Eevi Aarnikko, Rebecca Raijas, Fanni Pesonen) 31,86, 2) Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Aurora Ikäheimonen, Aada Korkealaakso, Vivi Mustonen, Kristiina Rinta-Jaskari) 32,15, 3) Imatran Urheilijat 2 (Aino Bohm, Alisa Sund, Roosa Koivisto, Selma Kotimäki) 34,26.

T11 4x600m viesti 1) Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Aurora Ikäheimonen, Aada Korkealaakso, Lara Okko, Kristiina Rinta-Jaskari) 9.01,24, 2) Imatran Urheilijat (Roosa Koivisto, Selma Kotimäki, Alisa Sund, Rebecca Raijas) 9.07,33.

P13 4x100m viesti 1) Imatran Urheilijat (Miska Anttonen, Mikael Venäläinen, Unto Ojalainen, Jesper Vallin) 1.01,51, 2) Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Ukko-Pekka Mustonen, Leevi Pohjonen, Miko Jurvanen, Jonas Breyer) 1.01,72.

P13 4x600m viesti 1) Imatran Urheilijat (Jesper Vallin, Miska Anttonen, Unto Ojalainen, Mikael Venäläinen) 8.31,80, 2) Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Ukko-Pekka Mustonen, Leevi Pohjonen, Miko Jurvanen, Jonas Breyer) 8.36,54.

P13 4x60m aitaviesti 1) Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Ukko-Pekka Mustonen, Leevi Pohjonen, Jonas Breyer, Miko Jurvanen) 52,58.

T13 4x100m viesti 1) Imatran Urheilijat (Matilda Hatakka, Emma Könönen, Helmi Koivisto, Kiira Karttunen) 55,70, 2) Lappeenrannan Urheilu-Miehet 1 (Helmi Kaipia, Amanda Aakko, Jade Hänninen, Milja Vakkila) 57,35, 3) Lappeenrannan Urheilu-Miehet 2 (Mette-Maria Kotilainen, Elizaveta Burchina, Saana Aronpuro, Malna Heinonen) 1.02,16.

T13 4x600m viesti 1) Imatran Urheilijat (Matilda Hatakka, Kiira Karttunen, Helmi Koivisto, Emma Könönen) 8.20,08, 2) Lappeenrannan Urheilu-Miehet 1 (Helmi Kaipia, Amanda Aakko, Susanna Nokkala, Jade Hänninen) 8.49,77, 3) Lappeenrannan Urheilu-Miehet 2 (Malna Heinonen, Matilda Taavitsainen, Elizaveta Burchina, Mette-Maria Kotilainen) 9.07,58.

T13 4x60m aitaviesti 1) Lappeenrannan Urheilu-Miehet 1 (Jade Hänninen, Amanda Aakko, Malna Heinonen, Milja Vakkila) 43,54, 2) Imatran Urheilijat (Kiira Karttunen, Matilda Hatakka, Helmi Koivisto, Emma Könönen) 47,09, 3) Lappeenrannan Urheilu-Miehet 2 (Saana Aronpuro, Elizaveta Burchina, Helmi Kaipia, Susanna Nokkala) 52,33.

T15 4x100m viesti 1) Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Veera Heinonen, Aino Hannikainen, Sara Kyllönen, Katja Honkanen) 52,63, 2) Imatran Urheilijat 1 (Erika Pellinen, Emma Moilanen, Miisa Reponen, Siiri Väyrynen) 53,90.

T15 4x800m viesti 1) Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Tiitu Hjerppe, Anni Mäki-Hokkonen, Saimi Kivelä, Iida Karhunen) 10.19,10, 2) Imatran Urheilijat (Venla Puhakka, Siiri Väyrynen, Venla Räikkönen, Isabella Laverty) 11.06,12.

T15 4x80m aitaviesti 1) Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Veera Heinonen, Jemina Nurmela, Aino Hannikainen, Sara Kyllönen) 51,70.

M17 4x100m viesti 1) Imatran Urheilijat (Juho Venäläinen, Eeli Valtonen, Vini Aarnikko, Sisu Mikkilä) 48,64.

N17 4x100m viesti 1) Imatran Urheilijat 1 (Venla Savolainen, Meeri Riiali, Aino Venäläinen, Nelli Anttonen) 48,35, 2) Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Tytti Repo, Anne-Karin Kilkki, Iines Peltonen, Milja Mahlavuori) 51,72, 3) Imatran Urheilijat 2 (Senja Ojalainen, Emmi Karttunen, Veera Vallin, Saana Laihanen) 58,92.

Kommentoi

Palvelut

Ruokapaikka