Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Simpeleläiset Elmeri Piik ja Markus Kaljunen herättelevät Konka Ski -hiihtokeskusta pitkästä talviunesta — "Se on varmaa, että kylän lapset pääsevät tänä talvena laskemaan tuosta mäestä"

Konka Ski avautuu tänä talvena ainakin yhdeksi viikonlopuksi. Viimeksi Simpeleellä lasketeltiin keväällä 2016. Pitkä tauko johtuu sekä huonoista lumitykeistä että hissin sähköviasta, joka saatiin korjattua tänä syksynä.

Simpeleläiset Elmeri Piik ja Markus Kaljunen ovat yrittäneet jo vuosia epätoivon vimmalla saada laskettelukeskus Konka Skin uudestaan toimintaan. Epäonnistuneita lumetusyrityksiä on takana pitkä liuta, mutta kutistunut talkooporukka on jaksanut vastoinkäymisistä huolimatta uskoa omaan asiaansa.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.