Simo Lipsanen yrittää kolmiloikata EM-hallien tulosrajan Suomessa mutta Senni Salminen hakee pitkää loikkasarjaa Ranskasta – Kilpailu käydään tiukkojen koronarajoitusten sanelemina
Senni Salmisen valmentaja Matti Mononen kertoo, että kovaa kilpailua ja vastusta on haettava ulkomailta, koska kotimaassa sellaisia kisoja ei ole.
Naisten kolmiloikkaa Suomessa hallinneen Kristiina Mäkelänykköshaastajaksi noussut imatralaislähtöinen Senni Salminen hyppää ensimmäisen kolmiloikkakisansa myöhään lauantai-iltana Ranskan Mondevillessä. Kilpailu käydään tiukkojen koronarajoitusten ympäröimänä. Valmentaja Matti Mononenmyöntää, että ulkomaille lähtemistä harkittiin tarkasti, koska tautitilanne Euroopassa tuntuu menevän vain huonompaan suuntaan.