Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Arkistosta | Imatran ainut suutari on kunnostanut kenkiä 16-vuotiaasta: "Vähän jämähdin tähän" – Nyt Kai Rapo, 58, ahertaa omakotitalonsa kellarissa

Kai Rapo on pitänyt suutarinliikettä kotinsa yhteydessä Karhumäellä kohta kaksi vuotta ja asiakkaat ovat löytäneet sinne hyvin. Aiemmin hän työskenteli 38 vuotta Väärässätalossa. Suutari tekee nykyään kolmipäiväistä työviikkoa. Juttu on julkaistu alun perin 30.5.2024.

Vielä 1980-luvulla Imatralla oli kolme suutaria. Nykyään Kai Rapo, 58, on kaupungissa ainoa alansa harjoittaja. Rapo omistaa Suutari Karhumäen, joka sijaitsee hänen omakotitalonsa kellarissa.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.