Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Arkistosta | Lähde hetkeksi köyhän miehen Lappiin Ruokolahdelle – Aivoverenvuoron jälkeen käveleminen lapsuuden Suurisuolla on ollut Päivi Husulle parasta terapiaa

Vuosikymmenten mittaan suolla on tullut vastaan hirviä ja karhujakin, mutta paniikkia Päivi Husu ei ole silti ikinä siellä tuntenut. (Juttu on julkaistu alun perin 3.10.2021.)

Tällä tavalla näitä ei yleensä näe, mutta nyt näkyy. Hirvikärpänen lentää suoraan kohti vähän yläviistosta, parin metrin päästä, ja sillä on selvästi vakaa tarkoitus. Silmänräpäystä myöhemmin se laskeutuu kasvoille ja yrittää nenästä sisään.

Haluatko lukea koko jutun?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Uutisvuoksen sisällöt.

Tilaa 6 kk 5,90 €/kk Tilaa 2 kk 15 €/kk

Digitilauksen sisältö

  • Uutisvuoksi.fi-verkkopalvelun rajaton käyttöoikeus vuoden jokaisena päivänä
  • Näköislehti
  • Uutissovelluksen ja päivän lehti -sovelluksen käyttöoikeus (iOS ja Android)
  • Lukuoikeus sinulle ja kolmelle perheenjäsenellesi