Imatralaisten suru herätti kirjakaupan ja kaupungin: "Mietimme, että ei hitto, jotain pitää vielä yrittää" – Mitra tarjosi uutta tilaa, jonka vuokrasta päästiin sopuun
Suomalainen kirjakauppa aloittaa uusissa tiloissa Nepparinaukion laidalla lokakuussa. Kirjakaupan myyjät Ritva Seppänen ja Suvi Meuronen ovat iloisia ja helpottuneita.
Suomalaisen kirjakaupan myymäläpäällikkö Anna-Mari Honkamäki on enemmän kuin tyytyväinen. Torstaina kerrottavana oli iloisia uutisia. Väärästätalosta pois lähtevä kirjakauppa on sittenkin löytänyt uudet tilat Imatrankoskelta. Viime perjantaina ehdittiin imatralaisille jo kertoa suru-uutinen, että Suomalainen lopettaa toimintansa kaupungissa sopivien tilojen puuttuessa.