Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Itä-Suomen koululle tuli keväällä epätavallisen paljon hakemuksia venäläisiltä – Koulussa opiskellaan yhä venäjän kieltä ja kulttuuria, mutta yhteistyökoulut ovat nyt Baltiassa ja Saksassa

Imatran yksikön rehtorin Petteri Mertalan mukaan venäläisten hakemuksia tuli keväällä poikkeuksellisen paljon, mutta koulupaikkoja myönnetään ainoastaan venäläisille, joilla on oleskelulupa. Leirikoulut suuntautuvat nyt Venäjän sijasta Riikaan, Tallinnaan ja Berliiniin.

Itä-Suomen suomalais-venäläisen koulun lukuvuosi käynnistyy Imatralla ensi torstaina 11. elokuuta. Venäjän kieltä ja kulttuuria opetuksessaan painottava koulu toimii jatkossakin kaksikielisenä ja -kulttuurisena.

Haluatko lukea koko jutun?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Uutisvuoksen sisällöt.

Tilaa 6 kk 5,90 €/kk Tilaa 2 kk 15 €/kk

Digitilauksen sisältö

  • Uutisvuoksi.fi-verkkopalvelun rajaton käyttöoikeus vuoden jokaisena päivänä
  • Näköislehti
  • Uutissovelluksen ja päivän lehti -sovelluksen käyttöoikeus (iOS ja Android)
  • Lukuoikeus sinulle ja kolmelle perheenjäsenellesi