Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Presidentti myöntää kunniamerkit yli 30 ansioituneelle eteläkarjalaiselle – Palkittavissa viisi imatralaista ja ruokolahtelaista

Puolustusvoimien lippujuhlapäivää vietetään 4. kesäkuuta, jolloin presidentti jakaa kunniamerkit ansioituneille Suomen kansalaisille.

Tasavallan presidentti on Suomen Valkoisen Ruusun ja Suomen Leijonan ritarikuntien suurmestari ja myöntää näiden kunniamerkit ansioituneille Suomen kansalaisille.

Kunniamerkkien saajat julkistettiin keskiviikkona 1.6. Tunnustukset jaetaan Puolustusvoimien lippujuhlapäivänä lauantaina 4.6.

Suomen Valkoisen Ruusun suurristi

Kivinen, Timo Pekka, kenraali, Helsinki (kotoisin Lappeenrannasta)

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan ritarimerkki

Jokinen, Janne Matias, everstiluutnantti, Savitaipale

Savonen, Tero Raimo Juhani, everstiluutnantti, Lappeenranta

Suomen Leijonan I luokan ritarimerkki

Kammonen, Heikki Tapani, majuri, Lappeenranta

Viisteensaari, Ilkka Vesa Ossian, majuri, Lappeenranta

Suomen Valkoisen Ruusun ritarimerkki

Finnilä Matti Pekka, majuri, Lappeenranta

Nousiainen, Jari Pekka, majuri, Lappeenranta

Poropudas, Joonas Mikael, majuri, Lappeenranta

Saarelainen, Markku Antero, majuri, Lappeenranta

Suomen Leijonan ritarimerkki

Juvonen, Jyrki Antero, kapteeni, Ruokolahti

Kivelä, Jari Markus, kapteeni, Lappeenranta

Lahikainen, Lasse Aaro Santeri, kapteeni, Lappeenranta

Repo, Jari Kimmo Juhani, kapteeni, Lappeenranta

Saikko, Marko Ensio, kapteeni, Lappeenranta

Tiitinen, Toni Pekka, kapteeni, Lappeenranta

Suomen Leijonan ansioristi

Paronen, Risto Paavo, kuljetuspäällikkö, Taipalsaari

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali kultaristein

Alvoittu, Katri Maria, työterveyshoitaja, Ruokolahti

Kämäräinen, Jarkko Antero, rajavartiomestari, Lappeenranta

Maliniemi, Pasi Jaakko Taneli, rajavartiomestari, Lappeenranta

Vertanen, Anne-Marita, hankintasihteeri, Imatra

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali

Karell, Jami Petri Mikael, vanhempi rajavartija, Lappeenranta

Keskisaari, Antti Tapio, vanhempi rajavartija, Lappeenranta

Köykkä, Timo Kalevi, vanhempi rajavartija, Lappeenranta

Matikainen, Tero Tapani, vanhempi rajavartija, Lappeenranta

Perälä, Antti Tuomas Tapio, vanhempi rajavartija, Lappeenranta

Sainio, Tommi Ilari, vanhempi rajavartija, Imatra

Sinkko, Jukka Sakari, tekninen kiinteistönhoitaja, Luumäki

Survo, Reijo, vääpeli, Lappeenranta

Vataa, Paula Hannele, vanhempi rajavartija, Lappeenranta

Vehviläinen, Hanna Elisa, vanhempi rajavartija, Lappeenranta

Suomen Valkoisen Ruusun mitali

Hämäläinen, Eija Marja, sotilaskotisisar, Lappeenranta

Myllys, Teija Maarit, emäntä, Lappeenranta

Utulahti, Heidi Marjut, emäntä, Imatra