Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Tipula Teppanalassa oli 70 vuotta sitten vilkas paikka – Talossa toimi Imatran ruotsalainen koulu: Birgitta Buttenhoff löysi tulevan aviomiehensä, ja Eeva Välimäki pelkäsi hampaidensa puolesta

Birgitta Buttenhoff sai koulusta hyvät tavat ja löysi sieltä aviomiehenkin. Entisillä oppilailla on 27 vuoden ajan toimineesta pikkukoulusta lämpimät muistot.

Ensontie 60:n kaareva vuokrakerrostalo, Tipulana tunnettu, on nyt huhtikuisessa harmaudessa hiljainen. Toista oli 70 vuotta sitten, jolloin rakennus oli uudenkarhea. Talon pihalla vilisi lapsia, sillä rakennuksen toisessa päädyssä toimi Imatran ruotsalainen koulu.

Haluatko lukea koko jutun?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Uutisvuoksen sisällöt.

Tilaa 6 kk 5,90 €/kk Tilaa 2 kk 15 €/kk

Digitilauksen sisältö

  • Uutisvuoksi.fi-verkkopalvelun rajaton käyttöoikeus vuoden jokaisena päivänä
  • Näköislehti
  • Uutissovelluksen ja päivän lehti -sovelluksen käyttöoikeus (iOS ja Android)
  • Lukuoikeus sinulle ja kolmelle perheenjäsenellesi