Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Uutisanalyysi | Etelä-Karjalan aluevaaleissa oli monia voittajia, mutta myös pari katkeraa tappiota – Pienet kunnat ja sote-alan ammattilaiset nousivat valtuustoon

SDP ja Lappeenranta ovat uuden aluevaltuuston ykkösiä. Ääniharava oli sittenkin yllätys, vaikka Marja Estola onnistui jo kesän kuntavaaleissa.

Suomen ensimmäiset aluevaalit on käyty. Etelä-Karjalassa SDP:n ykköspaikka oli nähtävissä jo Etelä-Saimaan ja Uutisvuoksen aluevaaligallupissa, mutta mikään varma nakki se ei lopulta ollut. Kokoomus tuli ääntenlaskun edetessä jo iholle, mutta demarit veivät ykköspuolueen paikan yhden valtuutetun erolla. SDP saa uuden hyvinvointialueen valtuustoon 16 paikkaa, kun kokoomus ylsi 15 paikkaan.

Haluatko lukea koko jutun?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Uutisvuoksen sisällöt.

Tilaa 6 kk 5,90 €/kk Tilaa 2 kk 15 €/kk

Digitilauksen sisältö

  • Uutisvuoksi.fi-verkkopalvelun rajaton käyttöoikeus vuoden jokaisena päivänä
  • Näköislehti
  • Uutissovelluksen ja päivän lehti -sovelluksen käyttöoikeus (iOS ja Android)
  • Lukuoikeus sinulle ja kolmelle perheenjäsenellesi