Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Voimalaitoksen turbiinista karkasi öljyä Vuokseen Imatralla

Tainionkosken voimalaitoksen turbiinista pääsi öljyä Vuokseen sunnuntaina Imatralla.

Päivystävä palomestari Toni Jaako Etelä-Karjalan pelastuslaitokselta kuvailee veden pinnalla olevan öljyn määrää vähäiseksi.

Öljy pyritään keräämään veteen laitettuihin imeytyspuomeihin. Pelastuslaitos käy tarkastamassa puomit myöhemmin sunnuntaina, jotta ne ovat parhaissa mahdollisissa paikoissa ja öljy saadaan mahdollisimman hyvin talteen.

– Virta on sen verran voimakas, ettei keräävää puomia voinut laittaa. Vettä virtaa niin paljon, Jaako totesi.

Kovan virtauksen vuoksi öljyä päätyy aina Laatokkaan asti. Sekä Fortumin että pelastuslaitoksen arvioiden mukaan öljyä ei kuitenkaan ole vedessä isoa määrää.

Öljyvuoto johtui voimalaitoksen turbiiniin tulleesta viasta.

Juttua muokattu 14.11. klo 15.24: Täydennetty loppuu lisätietoja öljyvuodosta.