Imatralainen parturi-kampaaja Soili Havia sai tarpeekseen Imatran hiljaisuudesta ja vähäisistä asiakasvirroista: edessä on muutto Helsinkiin – Koronapandemia oli viimeinen niitti, mutta kaupunki on näivettynyt jo aikaisemmin: "Sitä ei saisi sanoa ääneen, vaan pitäisi pitää yllä illuusiota, että kyllä tästä noustaan"
Soili Havia pyöritti parturi-kampaamoa Vuoksenniskalla vuosikymmenten ajan. Sen toiminta päättyi pari vuotta sitten, kun yrittäjän voimat loppuivat. Vuoksenniskalla parturi-kampaajien keskuudessa oli hyvä yhteishenki, mutta muuten maailmanlopun meininki, Havia kuvailee.
Imatralainen parturi-kampaaja Soili Havia, 57, tekee viimeisiä työpäiviään Imatralla kampaamo Limessä. Huhtikuun ensimmäisestä päivästä alkaen hänen työ- ja kotipaikkansa sijaitsevat Helsingissä.