Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Imatralainen Tina Nikku luo uraa viulistina — Monipuolinen esiintyjä on tuttu kasvo kamarimusiikkiorkestereista kuin legendaarisen Paul Oxley’s Unitin jousikvartetista

Rakkaus viulunsoittoon vei Tina Nikun opintojen perässä ensin Lahteen ja sitten Helsinkiin. Monipuolinen esiintyjä on esiintynyt niin kamarimusiikkikokoonpanoissa kuin Paul Oxley’s Unitin jousikvartetissa. Tulevaisuudessa hän haluaa tehdä omaa musiikkiaan yhdistääkseen kaksi intohimoaan: viulunsoiton ja laulamisen.

Imatralainen viulisti Tina Nikku sai hyvät eväät ammattimuusikon uralle lapsuudenkodissaan. Musiikillisia virikkeitä oli ympärillä musisoivien vanhempien ja isoveljen ansiosta.

Haluatko lukea koko jutun?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Uutisvuoksen sisällöt.

Tilaa 6 kk 5,90 €/kk Tilaa 2 kk 15 €/kk

Digitilauksen sisältö

  • Uutisvuoksi.fi-verkkopalvelun rajaton käyttöoikeus vuoden jokaisena päivänä
  • Näköislehti
  • Uutissovelluksen ja päivän lehti -sovelluksen käyttöoikeus (iOS ja Android)
  • Lukuoikeus sinulle ja kolmelle perheenjäsenellesi