Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Imatralta siirtyvät taideopiskelijat elävöittävät tulevaisuudessa Lappeenrannan kulttuurielämää — Imatran taidemuseon lopputyönäyttelyt saattavat silti jatkua

Saimaan ammattikorkeakoulun kuvataideyksikkö siirtyy Imatralta Skinnarilaan. Lappeenrantalaisille se on myönteinen uutinen.

Skinnarilan kampuksella Lappeenrannassa opiskelee tulevaisuudessa myös taideopiskelijoita. Tekniikkapainotteiselle kampukselle tulee uusia humanisteja, kun Saimaan ammattikorkeakoulun kuvataideyksikkö siirtyy Imatralta Skinnarilaan syksyllä 2019. Kuvataideyksikössä on kaikkiaan noin 130 opiskelijaa.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.