Kansanedustaja Suna Kymäläinen on ahkera ja suora, Jani Mäkelä ärhäkästi eri mieltä — Kysyimme muilta kansanedustajilta, millaisia Etelä-Karjalan edustajat ovat
Selvitimme eduskunnan tilastojen ja haastattelujen avulla, mistä Etelä-Karjalan kansanedustajat ovat tällä vaalikaudella jääneet mieleen. Politiikan tutkija muistuttaa, etteivät tilastot kerro kaikkea kansanedustajan ahkeruudesta.
Kansanedustajat ovat nyt jäämässä kesälomalle. Jo ensi huhtikuussa äänestetään uudet edustajat eduskuntaan ja ensi vuonna pidetään myös europarlamenttivaalit ja ehkä maakuntavaalit. Kysyimme muilta kansanedustajilta, millaisia työkavereita eteläkarjalaiset edustajat ovat. Lisäksi selvitimme, kuka tekee eniten aloitteita, kuka puhuu eniten täysistunnoissa ja kenellä on vähiten poissaoloja.
Tämä juttu on maksuton
Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.