Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Veronika Romanova on taiteilija Vuoksenniskan kalapatsaiden takana — Imatralle asettunut arkkitehti on rakentanut kullalla kuorrutettuja ökytaloja Dubaissa, edustussaunoja venäläisasiakkaille, sekä apukeittiön 20 hengen israelilaisperheelle

Maailmaa kiertänyt Romanova keskittyy nyt kuvataiteeseen. Taiteilija ammentaa aiheet betonikaloihin ja naishahmoihin Kalevalasta.

Veronika Romanovan lapsuudenkodin ruokapöytäkeskusteluissa vilisivät rakennukset ja projektit. Matkat insinöörivanhempien mukana rakennustyömaille ympäri Venäjää tekivät pikkutyttöön vaikutuksen. Ei ihme, että Romanova alkoi haaveilla arkkitehdin ammatista.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.