Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Pintaa syvemmältä: Tiilikaisen lähtö iskee Imatran seudulle ja uhkaa viedä keskustalta paikan, Kymäläinen ja Malm tarvitsevat pesäeroa demareiden naisrintamassa, perussuomalaiset Soinin jälkeisessä hajaannuksessa — Vaalivuosi Kaakkois-Suomessa alkaa

Vaalissa menestyy varmasti, jos suurissa puolueissa on kolmen eniten ääniä saaneen ehdokkaan joukossa. Pienissä pitää olla ykkönen tai vielä vähän enemmän.

Kaakkois-Suomen vaalipiiristä manner-Suomen puolueet saavat alle kymmenen prosenttia äänistään. Vaalipiirin merkitys viime vaalin tuloksen perusteella on muita suurempi suurista puolueista sosiaalidemokraateille, jotka hakevat vuosikymmenten jälkeen vaalivoittoa. Vaalipiirissä on paljon puolustettavaa keskustalla, jolle mielipidetiedustelut ennakoivat vaalitappiota. Kovan paikan edessä ovat myös Timo Soininympäriltä hajaantuneet perussuomalaiset.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.