Minne Imatrankosken kirkon aarteet voisi sijoittaa? — Seurakunta luopuu jossain vaiheessa kirkosta, mutta paikkakunnan muut uskonnolliset yhteisöt eivät ole osoittaneet kiinnostusta rakennuksen ostamiseksi
Vuonna 1954 seurakuntataloksi ja kirkoksi valmistuneessa rakennuksessa on suuria korjaustarpeita, mutta ainakin tontti on arvokkaalla paikalla. Tämän vuoden ajan Imatrankosken kirkko säilyy vielä entisessä käytössä, kun Tainionkosken kirkko menee remonttiin.
Imatran seurakunnan talous ei kestä nykyisellään kolmen nykyisen kirkon ylläpitämistä. Tainionkosken kirkossa alkaa miljoonaluokan remontti keväällä, Kolmen ristin kirkkoa on korjattu sitä mukaa, kun rahaa on saatu, mutta korjattavaa tässä Alvar Aallon suunnittelemassa kirkossa riittää edelleen paljon.
Tämä juttu on maksuton
Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.