Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Ilmaiseksi mainostetun koulutuksen hintalappu voi olla monelle perheelle tragedia — Rautjärvi maksaa lukion ekaluokkalaisten kirjat ja apua voi hakea myös järjestöltä

Lukio- ja ammattikouluopiskelu on Suomessa ilmaista, mutta sen kustannukset voivat silti olla monelle perheelle suuri haaste.

Toisen asteen koulutus on Suomessa ilmaista, ainakin teoriassa. Opetuksesta ei tarvitse maksaa, mutta oppikirjat ja muut materiaalit ovat kallista lystiä. Lukio-opiskelu maksaa kokonaisuudessaan jopa 2600 euroa. Ammatillisessa koulutuksessa kustannukset vaihtelevat alasta ja oppilaitoksesta riippuen, mutta voivat nousta useisiin tuhansiin euroihin.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.