Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Vessataidekisan voitto ja yksityisnäyttely vievät Heidi Suikkasen uraa taiteilijana eteenpäin — Imatralle paluu ei ollut vaihtoehto, ennen kuin taiteilija palasi opintojen ajaksi, rakastui ja jäi

Viemärit, lavuaarit, tankit ja tynnyrit saavat mielikuvituksellisia muotoja, kun goottiestetiikasta syttyvä Suikkanen hylkää tavanomaisen, ja antaa lyijykynän ja tussien viivojen johdattaa.

Ei koskaan takaisin, ajatteli parikymppinen Heidi Suikkanenkaristaessaan Etelä-Karjalan tomut lahkeistaan. Piirtämistä ja käsitöitä aina harrastanut Suikkanen suuntasi Hämeenlinnaan vaatetusalan opintoihin. Vähitellen hänelle kuitenkin valkeni, että ehkä kuvataide olisi enemmän se oma juttu. Artenomiksi valmistuttuaan Suikkanen jatkoi opiskelua Limingan taidekoulussa. Kun luokkatoverit alkoivat keväällä hakea taiteen opintoihin, heräsi Suikkanenkin.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.