Arjen tekijä: Imatralainen Tuuli-Mari Kankaanpää seurasi isovanhempiensa ikääntymistä ja teki urallaan äkkikäännöksen — Oman kotihoitopalvelun perustanut Kankaanpää haluaa auttaa ikäihmisiä, ja siihen on vain yksi konsti: "Aika on se iso sana"
Imatralainen Tuuli-Mari Kankaanpää vaihtoi ravintola-alalta hoitoalalle vanhusten pariin. Väestön ikärakenne tarkoittaa sitä, että ikäihmisiin kohdistuvien palvelujen tarve kasvaa tulevaisuudessa. Alalla riittää töitä siksikin, että yksi arvokkaimmista avuista on aika.
Muutama vuosi sitten imatralainen Tuuli-Mari Kankaanpää, 36, päätti kuunnella sisintään. Ravintola-alalla noin neljätoista vuotta työskennellyt Kankaanpää hakeutui Saimaan ammattiopistoon vuonna 2016 lähihoitajalinjalle.
Kirjautuneille
Tämä juttu on maksuton
Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.