Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Takavuosien Ruokolahti-puolue haki yhteistä hyvää, muistelee Heikki Vanhanen– Vesa Jäppinen päätettiin aikoinaan nostaa kunnansihteeristä kunnanjohtajaksi yhteistuumin: "Nautiskeltiin, kun päästiin lehdistölle ilmoittamaan, että kunnanjohtaja on jo valittu täällä reissun päällä"

Kunnanhallitusta vuosituhannen vaihteessa 12 vuotta johtanut Risto Nevalainen arvioi, että some on tuonut kuntapolitiikassa uudenlaista myrkkyä ilmapiiriin. Hänestä kunnanjohtajan valintaprosessin kuohunnoissa ovat olleet nyt kadoksissa kärsivällisyys ja tilannetaju.

Ruokolahti on tänä syksynä saanut valtakunnallista julkisuutta enemmän kuin kertaakaan sitten vuoden 1992, jolloin kuuluisa leijona loikki kunnan metsissä.

Haluatko lukea koko jutun?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Uutisvuoksen sisällöt.

Tilaa 6 kk 5,90 €/kk Tilaa 2 kk 15 €/kk

Digitilauksen sisältö

  • Uutisvuoksi.fi-verkkopalvelun rajaton käyttöoikeus vuoden jokaisena päivänä
  • Näköislehti
  • Uutissovelluksen ja päivän lehti -sovelluksen käyttöoikeus (iOS ja Android)
  • Lukuoikeus sinulle ja kolmelle perheenjäsenellesi