Vakava väkivalta yhä harvinaista kouluissa
15.2.2012 4:00Tekstikoko: AAA”Pientä kiusaamista jatkuvasti, mutta näin vakavia tekoja erittäin harvoin.”
ANU PAKARINEN
VUOSI 2012 alkoi koulujen turvallisuuden kannalta synkissä merkeissä. Tuoreessa muistissa on, miten 18-vuotias nainen loukkaantui vakavasti puukotuksessa Alahärmän koulukeskuksessa tammikuussa.
Imatran tapahtumien jälkeen on aiheellista kysyä, ovatko suomalaiskoulut turvattomia. Eivät ole, vaikka jonkinasteista uhan lisäystä on kouluissa tapahtunut, arvioi Poliisihallituksen rikostorjuntayksikön päällikkö Robin Lardot.
– Pientä kiusaamista on kouluissa jatkuvasti, mutta näin vakavia tekoja erittäin harvoin. Kyse on joistakin yksittäistapauksista per vuosi.
Kouluissa tapahtuvaan väkivaltaan ja sen uhkaan alettiin kiinnittää erityistä huomiota Jokelan ja Kauhajoen kouluampumisten jälkeen.
Tekemistä on riittänyt muun muassa kouluihin kohdistuneiden uhkausten vuoksi. Niitä on tutkittu kolmen vuoden aikana useita satoja.
– Edelleen niitä tulee viikoittain.
– Pitää muistaa, että luvuissa on mukana myös tilanteet, jotka joku kokee uhkaavaksi. Kun tilannetta selvitetään, osoittautuu, ettei se pidä paikkaansa. Kynnys ilmoittaa poliisille on madaltunut, Robin Lardot sanoo.
Tarkoittaako tämä sitä, että kouluissa on pelon ilmapiiri? Ollaan varpaillaan ja huolestutaan herkästi?
– Sitähän se tarkoittaa. Parempi tehdä varmuuden vuoksi ilmoitus kuin jättää tekemättä. Tietty valpastuminen on tapahtunut.
Koulujen turvallisuustilanteen kehitystä on vaikea arvioida, sillä tilastoja ei ole saatavilla.
Harvinaisen poikkeuksen tekee Vantaa, jossa kaikki tapaukset kirjataan. Vuonna 2010 julkaistun tilaston perusteella Vantaan kouluissa tapahtui joka kuukausi tuhat eri asteista väkivaltatilannetta.
Myös Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n kyselytutkimus antaa jotain osviittaa. Liitto haastatteli vuonna 2011 yli 600 kouluavustajaa, joista joka kolmas kertoi kohtaavansa työssään usein väkivaltaa.
Mistä koulujen väkivalta kertoo? Suomessa ylipäätään on aika paljon väkivallantekoja, Lardot vastaa.
Viime vuonna väkivaltarikosten määrä edelleen nousi. Kasvua selittää osittain lainsäädäntömuutos, jolla pyrittiin madaltamaan uhrin kynnystä rikosilmoituksen tekoon.
– Näin saadaan tapaukset poliisin tietoon, päästään vaikuttamaan ja vähentämään kokonaisrikollisuutta.
– Teemme lainsäädännön ja resurssien puitteissa sen minkä voimme.

