Valtuusto myönsi pesämunan Ukonniemen monitoimihallille
24.1.2012 4:00Tekstikoko: AAAMyös Ukonniemen yleiskaava hyväksyttiin. Perussuomalaiset moittivat kiirettä ja olisivat palauttaneet monitoimihallin rahoituksen uuteen käsittelyyn.
ANU PAKARINEN
UKONNIEMEEN jäähallin taakse suunniteltu monitoimihalli on yhden askeleen lähempänä toteutusta.
Imatran kaupunginvaltuusto hyväksyi eilen 1,57 miljoonan euron svop-sijoituksen tekemisen Imatran Seudun Yritystilat Oy:lle. Rahoilla vahvistetaan yritysyhtiön omaa pääomaa, mikä on tarpeen monien päällekkäisten hankkeiden vuoksi. Monitoimihallin lisäksi yhtiön omarahoitusosuutta tarvitaan muun muassa Hossukan saunassa.
Svop-sijoituksesta päätettiin aiemmin samana päivänä kaupunginhallituksessa, minkä jälkeen se tuotiin pikavauhtia myös valtuustoon.
Kireä aikataulu ei miellyttänyt perussuomalaisten valtuustoryhmää, joka esitti asian palauttamista uudelleen valmisteluun. Näin ehdittäisiin kysyä muun muassa liikunta-ja nuorisopalvelujen kantaa sekä varata aikaa myös kuntalaiskeskustelulle.
– Kyllä menee lujaa, kun tämän vuoden talousarvio hyväksyttiin joulukuussa, ja jo nyt tarvitaan lisärahaa. Onko Imatran Seudun Yritystilat Oy:stä muodostumassa pikku hiljaa toinen Kehy (Imatran Seudun Kehitysyhtiö), Arto Siitonen (ps.) epäili.
Äänestyksessä perussuomalaiset jäivät kuitenkin yksin ja ryhmän esitys hävisi lukemin 4-35. Poissa oli kaksi valtuutettua ja Anssi Piirainen (vas.) ja Eija Rautakorpi (kd.) äänestivät tyhjää.
Kaupunginhallituksen puheenjohtaja Anu Urpalainen (kok.) piti Siitosen puheita faktojen pimittämisestä kohtuuttomana. Kiire johtui Kaakkois-Suomen ELY:n ja valtionosuudesta päättävän ministeriön aikatauluista.
– Ainut mikä on tässä muuttunut, on se, että kaupungin rahoituspäätöksen on oltava olemassa ennen kuin ELY-keskus esittelee hankkeet ministeriölle. Tämä tapahtuu helmikuussa, Urpalainen kertoi.
Enemmistöä kiire ei haitannut, vaan päinvastoin kiitosta annettiin tilaisuuteen tarttumisesta ja ripeästä valmistelusta. Monitoimihallin katsotaan jo nyt kiillottaneen Imatran imagoa.
– Tässä kiteytyy yhteinen tahtomme Ukonniemen kehittämisestä. Näen tämän ennen kaikkea elinkeinopoliittisena hankkeena, Pia Rantanen (kok.) sanoi.
– Hyvä juttu, monitoimihalli tuo kuntalaisille palveluja, joita tarvitaan, ja tukee ehkä matkailuakin, Niina Malm (sd.) arvioi.
– Kannatan, antaa mennä vauhdilla, Veikko Lankinen (kesk.) kannusti.
Hankkeen faktatkin aukenivat viimeistään kokouksen aikana, kun yritystilayhtiön toimitusjohtaja Kari Ahonen esitteli 2,7 miljoonaa euroa (alv 0) maksavan monitoimihallin suunnitelmia ja rahoitusta valtuustolle.
Yritystilayhtiö sijoittaa halliyhtiön osakepääomaa 450 000 euroa, minkä lisäksi halliyhtiötä rahoitetaan 10 vuoden ajan 100 000 eurolla vuosittain.
Yksityisen sijoittajan panos on vähintään 750 000 euroa. Samansuuruista avustusta on haettu opetusministeriöstä.
Pitkäksi venyneessä kokouksessa puitiin Ukonniemen kehittämistä laajemminkin. Alueen yleiskaavan muutos hyväksyttiin yksimielisesti, ja samalla valtuustolle kerrottiin muun muassa taimitarhan aluetta koskevista maankäytön suunnitelmista.
Teknisen toimen johtaja Kirsi Niinimäki luonnosteli jäähallin ja tennishallin taakse muun muassa beach volley -hallia, tekojää/pesäpallokenttää, hiihtostadionia sekä matkailumaailmaa, jota vasta on alettu hahmotella.
Monitoimihallin rakentaminen edellyttää Ottelukadun jatkamista noin 300 metrillä. Kunnallistekniikka maksaa noin 150 000 euroa, mutta tulee palvelemaan koko taimitarhan alueen kehittämistä.

