Kangaskosken laavulle pääsee nyt pyörätuolilla
8.9.2010 4:00 | Päivitetty: 8.9.2010 9:15Tekstikoko: AAALuontomatkailuyrityksen pihasta lähtee laavulle 200-metrinen sujuva polku.
ANNIINA MEURONEN
ETELÄ-KARJALAN virkistysaluesäätiön Kangaskosken laavulle on rakennettu uusi polku, joka soveltuu kaikenlaisille liikkujille.
Etelä-Karjalan virkistysaluesäätiön toteuttaman Laadukkaat ja vetovoimaiset virkistyspalvelut -hanke eli RELA -hanke tuottaa uusia virkistysmahdollisuuksia alueelle. Uusinta uutta on tämä Naturopoint Kangaskosken talon eli entisen rajavartioaseman pihalta lähtevä polku.
– Ennen polku lähti voimalaitoksen luota. Vanha polku oli huonokuntoinen ja epävirallinen. Sateella siinä saattoi liukastellakin. Nyt noin 200 metrin pituinen polku on käytännöllinen, sillä sitä pitkin pääsevät kätevästi kulkemaan myös liikuntarajoitteiset, Hanna Ollikainen Etelä-Karjalan virkistysaluesäätiöstä kertoo.
Luontoaseman pihassa on runsaasti pysäköintitilaa käytössä, joten ryhmät voivat jättää autonsa sinne. Polun rakentamisen ideana oli liikuntaesteisten tasa-arvoinen kohtelu, sillä se ei aina ole mahdollista kaikissa maastoissa. Polulla pääsee työntämään myös lasten rattaita.
– Kangaskosken laavulle johtava polku pystyttiin toteuttamaan ilman portaita. Rinteeseen saatiin rakennettua puuramppi, joten pyörätuolilla kulkeminen on mahdollista, Ollikainen jatkaa.
Hän korostaa, että on tärkeää ja mukavaa, että henkilöt, joiden liikkuminen on rajallista, pääsevät katsomaan kaunista jokimaisemaa ja seuraamaan joen virtaamista, kalastajia tai jopa lohien polskahtelua. Ensisijaisesti Kangaskosken laavu on kalastajien käytössä, mutta sinne saa vapaasti mennä seuraamaan joen elämää.
Liikuntaesteisille suunnatun polun suunnittelu alkoi vuosi sitten, samaan aikaan kun Naturopoint Oy aloitti toimintansa.
– 150 metriä matkasta on tehty kivituhkasta ja loppu matka on sitten puurakenteista. Kivituhkaosuus on se tasainen osuus ja puurakenteinen osuus on se, joka laskee joen rantaan laavulle, Ollikainen juttelee.
Perjantaina testiryhmä tulee testaamaan polun. Polulla on laskua enemmän kuin kaupunkiolosuhteissa, mutta se on tehty turvalliseksi.
– Polku on pari metriä leveä, joten siinä mahtuu väistämään. Uusi polku on yleisessä käytössä.




















