Matti Kettunen tavoittelee olympiapaikkaa karsintojen kautta
4.2.2012 4:00Tekstikoko: AAAKettunen ottelee viikonvaihteen SM-paineissa painoluokkaansa ylempänä 66-kiloisissa.
RIPPE RIIKONEN
KREIKKALAIS-ROOMALAISEN painin 60 kilon sarjan hallitseva Suomen mestari ja EM-edustaja Matti Kettunen ei puolusta mestaruuttaan tänään Turussa alkavissa SM-kilpailuissa.
Painiliiton päävalmentaja Juha Virtanen on antanut Kettuselle ja sarjan edelliselle olympia- ja MM-edustajalle Ilmajoen Jarkko Ala-Huikulle luvan painia omaa sarjaansa ylempää.
– Kenellekään ei ole luvattu suoralta kädeltä paikkaa olympiakarsintaan, mutta Kettunen on yksi niistä painijoista, jotka ovat ehdolla 60-kiloisissa yhteen kolmesta karsintaturnauksesta.
– Jarkko Ala-Huikku on toinen ja sarjan 60 kiloa tuleva Suomen mestari voi myös saada mahdollisuuden päästä karsimaan olympiapaikasta, pyörittelee Virtanen.
Suomella on tällä hetkellä Lontoon olympialaisiin maakohtainen kisapaikka vain sarjassa 84 kiloa. Sen hankki MM-kilpailuissa pronssimitalin napannut Nurmon Rami Hietaniemi.
– Yksi paikka olympialaisiin oli minimitavoite ja kevään karsinnoilla haetaan lisäpaikkoja muista sarjoista. Olympiakarsinnat Kiinassa, Bulgariassa ja Vantaalla käydään kahden viikon välein. Siksi on järkevää, että maapaikkaa haetaan eri sarjoissa useamman painijan voimin, sanoo Virtanen.
Päävalmentaja pitää Kettusta 60-kiloisissa Ala-Huikun ykköshaastajana.
– EM-painien jälkeen olin vähän pettynyt Kettuseen, koska mitali olisi ollut täysin otettavissa. Keskustelin asiasta painijan kanssa ja painotin, että hänen kohdallaan lisänäyttöjä vielä tarvitaan.
– Sen jälkeen hän on paininut hyviä kansainvälisiä turnauksia. Loukkaantumiset eivät ole sotkeneet ja mies on päässyt harjoittelemaan terveenä. Kettunen on nousukunnossa, painottaa Virtanen.
Kettusen henkilökohtainen valmentaja Mika Hartikainen odottaa Ala-Huikun päätöstä, mihin olympiakarsintaan ilmajokelainen osallistuu.
– Olympiakarsintoihin tyrkyllä olevien painijoiden henkilökohtaisille valmentajille pidettiin tiedotustilaisuus, jossa kerrottiin avoimesti kunkin sarjan ykkösmies, joka saa valita ensimmäisenä mihin turnaukseen osallistuu.
Hartikainen kertoo yrittäneensä udella Ala-Huikulta päätöstä, jotta he Kettusen kanssa tietäisivät, mihin turnaukseen alkaisivat keskittyä.
– Vielä ei tietoa ole tullut. Yritän Turussa taas tiedustella asiaa Ala-Huikulta ja hänen valmentajaltaan.
Tulevat edustuspaikat ovat Hartikaisen mukaan valitsijoille vaikea tehtävä.
– Painijoita kohtaan tiedottaminen on ollut aikaisempaa avoimempaa ja on hyvä, että Matti välttyy painonpudotukselta SM-kisoihin.
Turun SM-kisoissa 66 kilon sarjan mestaruudet ratkeavat ensimmäisenä kisapäivänä lauantaina. Kettunen lähtee ylemmän sarjan koitoksiin luottavaisena.
– Täytyy koputtaa puuta, mutta luottavaisena lähden sillä harjoituskausi on sujunut suunnitelmien mukaan. Sarjan vaihto ei ole vaikuttanut valmistautumiseen millään lailla. Olympiakarsintoja en ole vielä ajatellut. Antaa herrojen päättää. Aina kun kisoihin lähden niin lähden voittamaan, napauttaa Kettunen.




















